تکنولوزی های موثر

            تکنولوژی های موثر

 

با کمی تامل در اطرافمان و نگاهی به زندگی گذشتگان متوجه تغییرات و دلبستگی های میان نسل ها می شویم. امروزه سرگرمی هایی مانند زمانهای گذشته نسل امروز که با فناوری رشد کرده و در هم آمیخته شده سازگار نیست. در قدیم شهرفرنگ، کالسکه ، تلوزیون های سیاه و سفید  و .... جذابیت داشت. اما امروزه جذابیت برای مردم از نوع تکنولوژی های جدید شده است..

 

                                    تکنولوژی های موثر

اشاره به همه‌ی فن‌آوری‌ها و پیشرفت‌هایی که در عصر جدید به وجود آمده، عملی نیست، اما اگر بخواهیم مهمترین و موثرترینشان را نام ببریم، می توانیم  به 9 مورد اشاره کنیم:

 

کامپیوتر‌ها

مدت زمان بسیاری از ساخت اولین کامپیوتر می گذرد. اما نخستین کامپیوتر چه موقع ساخته شد؟

بسیاری از ما هر روز با کامپیوتر سروکار داریم اما به درستی نمی دانیم که این حیاتی ترین ابزار زندگی بشر را - در این سال ها- چه کسی برای اولین بار ارائه کرد.

اولین رایانه شخصی را "مارک دین" طراحی در 12 آگوست سال 1981 وارد بازار آمریکا کرد. اکنون 30 سال از آن روز می گذرد و دین بر این باور است که رایانه شخصی مرده است

شاید در بسیاری از دایره المعارف و مراجع کامپیوتری نام Harvard Mark1 را به عنوان اولین کامپیوتر دیجیتالی اتوماتیک معرفی کرده باشند.این کامپیوتر را آقای Howard H.Aiken به همراه گروهش در سال های 1939 تا 1944 در آمریکا ساخت، اما این بسیاری از کارشناسان به گواه تاریخ و انجام بررسی های دقیق می گویند که اولین کامپیوتری که قابل کنترل و برنامه نویسی با زبان های برنامه نویسی بود را کنراد سوزه (konrad Zuse) در سال 1941 به نام Z3 تکمیل و ارائه کرد. وی پیش از این هم نمونه دیگری ارائه کره بود به نام  Z1  که در سال  1938 ساخته شده بود البته عنوان شده که این مدل قدیمی تر قابلیت برنامه نویسی نداشت.

                                       تکنولوژی های موثر

صفحات وب و سایت‌ها

با اختراع وب، کم کم وبسایت‌ها به وجود آمدند.

می گویند اولین صفحه وب در اواخر سال 1990 میلادی ساخته شد ه است.

تیم برنرز لی محقق آزمایشگاه سرن در اروپا اولین کسی بود که با همکاری چند دانشمند و محقق دیگر توانست ایده به اشتراک گذاری اطلاعات از طریق شبکه های رایانه ای و با استفاده از مفهوم نوظهوری به نام مرورگر وب را عملی کند

 

وی اولین مرورگر وب به نام موزاییک را اختراع کرد که ساختار بسیار ساده ای داشت. بعدها دهها مرورگر رقیب با امکانات بهتر و پیشرفته تر از راه رسید و این مرورگر عملا به حاشیه رانده شد. 

عبارت رایانه شخصی در کنار ریز رایانه ها و رایانه های خانگی پیش از سال 1981 مورد استفاده قرار می گرفتند، این عبارت از سال 1972 برای توصیف ابزار Xerox Parc's Alto شرکت زیراکس استفاده شده بود

 

استفاده از اینترنت 15 سال زودتر از اختراع وب آغاز شده بود.در دسامبر سال 1974 برای اولین بار پروتکل TCP طراحی شد و از طریق آن رایانه ها توانستند به طور شبکه ای به یکدیگر متصل شوند. در آن زمان پیش بینی شد که در آینده شبکه ای جهانی از رایانه ها شکل می گیرد که می توانند اطلاعات را به یکدیگر منتقل کنند.

 

 

کامپیوترهای شخصی

اولین رایانه شخصی IBM5150 است که توسط "مارک دین" طراحی و در 12 آگوست سال 1981 وارد بازار آمریکا شد. اکنون 30 سال از آن روز می گذرد و دین بر این باور است که رایانه شخصی مرده است. این رایانه به عنوان مدلی برای ساخت بسیاری از رایانه های دیگر مورد استفاده شرکتهایی قرار گرفت که پس از IBM اقدام به ساخت رایانه ها کردند.

                                       تکنولوژی های موثر

IBM5150 توسط تیمی از مهندسان و طراحان به رهبری "دون استریج" از بخش سیستمهای ورودی IBM طراحی و ساخته شد، عبارت رایانه شخصی در کنار ریز رایانه ها و رایانه های خانگی پیش از سال 1981 مورد استفاده قرار می گرفتند، این عبارت از سال 1972 برای توصیف ابزار Xerox Parc's Alto شرکت زیراکس استفاده شده بود.

بر اساس گزارش وایرد، با این همه در پی موفقیت اولین رایانه شخصی شرکت IBM، عبارت PC که برگرفته از عبارت رایانه شخصی است به صورت ویژه برای توصیف ریزرایانه ای که با محصولات و برنامه های IBM انطباق دارد به کار گرفته می شد.

 ادامه دارد....

/ 0 نظر / 25 بازدید